Most Rev. Paul Nabil Sayah

Posted by marc | Uncategorized | Tuesday 16 November 2010 1:53 pm

 

Most Rev. Paul Nabil Sayah

Archbishop of the Maronite Archeparchy of Haifa and the Holy Land

Patriarchal Exarch of the Maronite Patriarchal Exarchate of Jerusalem and Jordan and the Palestinian Territory

Born in 1939 in Ain el-Kharroubeh, Lebanon; ordained Priest August 6, 1967; elected  Archbishop of Haifa and the Holy Land June 8, 1996; ordained Bishop October 5, 1996; took office October 20, 1996.

Address:                     

68, Hatkhelet Street
P.O.B. 8154
31081 Haifa

Tel: (04) 853 69 95
Fax: (04) 853 69 97
Tel. (04) 852 07 18 (direct)
Mobile: 054 449 83 58

E-mail: bpnsayah@zahav.net.il