His Beatitude Patriarch Fouad Twal

Posted by marc | Uncategorized | Wednesday 6 October 2010 7:16 am

 

fouad_twal_152x198

Patriarch of Jerusalem

Born in Madaba (Jordan) October 23, 1940; ordained Priest June 29, 1966; consecrated Bishop of Tunis July 22, 1992; appointed Archbishop Coadjutor of Jerusalem September 8, 2005; took possession of his see June 22, 2008. He is Grand Prior of the Equestrian Order of the Holy Sepulcher, president ex-officio of the Assembly of Catholic Ordinaries of the Holy Land (A.O.C.T.S.) and of the Conference of Latin Bishops of the Arab Regions (C.E.L.R.A.), member of the Council of Catholic Patriarchs of the East, member of the Congregation for the Oriental Churches, and the Pontifical Council for Family.

 

Patriarch H.B. Fuad Twal
Patriarch of Jerusalem for Latins
         
 Address: P.O.B. 14152
     c/o Latin Patriarchate of Jerusalem
9114101 Jerusalem, Israel
Tel: (02) 628 23 23
Tel: (02) 627 22 80
Fax: (02) 627 44 13
E-mail:chancellery@lpj.org
website: www.lpj.org

 

No Comments »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment