Most Rev. Krikor-Okosdinos Coussa

Posted by Admin | ACOHL,Armenian Catholic Church,Catholic Dioceses Holy Land | Monday 16 January 2017 2:20 pm

Coussa1

Most Rev. Krikor-Okosdinos Coussa

.
Bishop of Iskanderiya (Alexandria) and
Armenian Catholic Patriarchal Exarch of Jerusalem and Amman

Born in Aleppo, Syria, on June 17, 1953, was ordained Priest on December 24, 1980, appointed Bishop of Alexandria (Iskanderiya) on September 9, 2003 and ordained on May 9, 2004. Without interrupting his function as Bishop of Iskanderiya, on November 25, 2015 he was appointed Patriarchal Exarch of Jerusalem and Amman.

Address: 36 Via Dolorosa – 3rd and 4th Stations
P.O.B. 19546
9114101 Jerusalem
Tel: (02) 628 42 62
Fax: (02) 627 21 23
for messages