Most Rev. Elie Bechara Haddad

Posted by Admin | ACOHL,Catholic Dioceses Holy Land,Melkite Church,Melkite Church Jordan | Wednesday 11 January 2017 2:51 pm

 Haddad

Most Rev. Elie Bechara Haddad, B.S.

.

Archbishop of Saïda and Deir Al-Qamar,

Eparchial Administrator sede vacante of the

Greek Melkite Catholic Archeparchy of Petra and Philadelphia

Born on January 28, 1960 in Ablah (Lebanon), on September 3, 1983 professed as a member of the Basilian Order of the Most Holy Saviour; jn July 9, 1986 was ordained priest B.S.. Elected  Archbishop of Saïd? on  October 11, 2006, he was consecrated on March 24, 2007.

Without interrupting his function as Archbishop of Saïda (Lebanon), in April 2015 he was appointed Eparchial Administrator sede vacante of the Greek Melkite Catholic Archeparchy of Petra and Philadelphia (Jordan).

Address: Masmour Street – Um Alsummaq
P.O.B 2435
11181 Amman
Tel & fax: +962 6 586 66 73
send a message