Most Rev. Pierbattista Pizzaballa

Posted by Admin | ACOHL,CELRA,Latin Church | Thursday 19 December 2019 9:48 am

Most Rev. Pierbattista Pizzaballa, O.F.M.

Titular Archbishop of Verbe

Apostolic Administrator of the Patriarchate of Jerusalem for Latins

Born in Cologno al Serio (Bergamo) on 21 April 1965. He entered the Franciscan Order in September 1984; made Solemn Profession on October 10, 1989 and was ordained Priest on September 15, 1990. In October 1990, he was transferred to the Holy Land where he served as a Vicar of the Latin Patriarch of Jerusalem for the pastoral care of Hebrew-speaking Catholics in Israel. He has been Custos of the Holy Land from 2004 to 2016. Since 2008, he has been a Consultor in the Commission for Relations with Judaism for the Pontifical Council for the Promotion of Unity among Christians. He is a member of the Congregation for the Oriental Churches.

He was appointed Apostolic Administrator sede vacante of the Latin Patriarchal Diocese of Jerusalem on June 24, 2016 until the appointment of a new Patriarch, and Titular Archbishop of Verbe, formally taking charge of the Latin Patriarchate on July 15, 2016. Ordained Archbishop on September 10, 2016 in Bergamo, Italy.

Address: Latin Patriarchate of Jerusalem
P.O.B. 14152
9114101 Jerusalem
Tel: (02) 628 23 23
Fax: (02) 627 16 52
Email: chancellery@lpj.org (Chancellor)
Email: secretary@lpj.org (Personal Secretary)