Most Rev. Paul Hinder o.f.m. cap

Posted by Admin | CELRA | Wednesday 2 January 2019 10:34 am

Hinder

Most Rev. Paul Hinder, O.F.M. Cap

Titular Bishop of Macon

Apostolic Vicar  of Southern Arabia

Born in Bussnang TG, Switzerland, on April 22, 1942 to Wilhelm Hinder and Agnes Meile. He joined the Franciscan Capuchin Order in 1962, where he professed on September 18, 1966 and was ordained priest on July 4, 1967. He was active as a professor, in the formation of young Capuchins, later as provincial in Switzerland and as General Councillor in Rome for the worldwide Capuchin Order. On December 20, 2003, he was appointed Auxiliary Bishop of Arabia and was ordained Bishop on January 30, 2004 in Abu Dhabi. On March 21, 2005 he succeeded Msgr. Bernardo Gremoli as Vicar Apostolic of Arabia (UAE, Oman,Yemen, Qatar, Bahrain, Saudi Arabia). After the Vicariate of Arabia was divided into the Northern and Southern Vicariates, Bishop Paul shepherds the Apostolic Vicariate of Southern Arabia (UAE, Oman, Yemen).

.

Address:
.
.
St. Joseph Cathedral
P.O.B. 54
Abu Dhabi, U.A.E.
Tel: +971 24 46 18 95
Fax: +971 24 46 51 77
Email: phinder@avosa.org
Email: info@ccsarabia.org
Website: www.avosa.org