Rt. Rev. Hanna Kaldani

Posted by Admin | ACOHL,CELRA,Latin Church | Friday 15 September 2017 8:05 am

.

Rt. Rev. Hanna Kaldani
Latin Patriarchal Vicar for Israel

Born in Karak, Jordan on January 22, 1955. Studied at the Seminary of Beit Jala, ordained priest on June 15, 1979 in Madaba (Jordan). Served at the parishes of Ramallah, Misdar, Abu Dhabi (as “donum fidei”), Fuheis and, since 2003, Marj Alhamam, and other chaplainces. Among other services, he has been Judge of the Ecclesiastical Latin Tribunal in Amman (1990-2011), General Director of the Latin Schools and General Secretary of the Christian Educational Institutions in Jordan (2001-2008), and played a role in inter-religious dialogue. 
On August 15, 2017 was appointed Latin Patriarchal Vicar for Israel and took office in Nazareth. He speaks Arabic, English, French and Italian.

 

Address:                                                                         Latin Quarter. Street 6191/3
(Near the Basilica of the Annunciation)
1610001 Nazareth
Tel: (04) 655 40 75
Fax: (04) 645 24 16
Mobile: 054 970 64 17 (secretary)
Email: latinvic@lpj.org
Email: hkl@lpj.org

Patriarchal Vicars

Posted by Admin | ACOHL,CELRA,Latin Church | Tuesday 12 September 2017 10:38 am

.

Patriarchal Vicars

 

For Jerusalem and Palestine, & Vicar General

Copy of marcuzzo_150x200   Most Rev. Giacinto-Boulos Marcuzzo


For Jordan 

20110915_024  Most Rev. William H. Shomali 


For Israel

 

 

 

   Rt. Rev. Hanna Kaldani


For Cyprus

Jerzy_Kraj_OFM   Rt. Rev. Jerzy Kraj, O.F.M.


For Saint James Vicariate

– to be appointed  

 


Most Rev. Pierbattista Pizzaballa

Posted by Admin | ACOHL,CELRA,Latin Church | Tuesday 12 September 2017 9:48 am

Most Rev. Pierbattista Pizzaballa

Titular Archbishop of Verbe

Apostolic Administrator of the Latin Patriarchate of Jerusalem

Born in Cologno al Serio (Bergamo) on 21 April 1965. He entered the Franciscan Order in September 1984; made Solemn Profession on October 10, 1989 and was ordained Priest on September 15, 1990. In October 1990, he was transferred to the Holy Land,  was Vicar of the Latin Patriarch of Jerusalem for the pastoral care of Hebrew-speaking Catholics in Israel. He served as Custos of the Holy Land from 2004 to 2016. Since 2008, he has been a Consultor in the Commission for Relations with Judaism for the Pontifical Council for the Promotion of Unity among Christians.

He was appointed Apostolic Administrator sede vacante of the Latin Patriarchate of Jerusalem on June 24, 2016 until the appointment of a new Patriarch, and Titular Archbishop of Verbe, formally taking charge of the Latin Patriarchate on July 15, 2016. Ordained Archbishop on September 10, 2016 in Bergamo, Italy.

Address: Latin Patriarchate of Jerusalem
P.O.B. 14152
9114101 Jerusalem
Tel: (02) 628 23 23; 627 22 80
Fax: (02) 627 16 52
Mobile: 054 970 65 99
Email: pbp@lpj.org
Email: chancellery@lpj.org (Chancellor)
Email: secretary@lpj.org (Personal Secretary)

 

Giovanni B. Gremoli

Posted by Admin | CELRA | Monday 27 March 2017 9:46 am

Gremoli

Most Rev. Giovanni Bernardo Gremoli, O.F.M. Cap.

Titular Bishop of Masuccaba

Apostolic Vicar  Emeritus of Arabia

 

Born on June 30, 1926 in Poppi, Italy; Ordained Priest of Order of Friars Minor Capuchin on February 17, 1951. On October 2, 1975 appointed Vicar Apostolic of Arabia, Yemen and Titular Bishop of Masuccaba; ordained Bishop on February 22, 1976. Retired on March 21, 2005. Resides in Italy.

Msgr. Paul Dahdah

Posted by Admin | CELRA | Monday 27 March 2017 9:34 am

Dahdah

Most Rev. Paul Dahdah, O.C.D.

Titular Archbishop of Arae in Numidia

Apostolic Vicar Emeritus of Beirut for the Latins

Born on January 8, 1941 in Zghorta (Liban), ordained Priest of Order of Discalced Carmelites on April 17, 1966 in Rome. Degree in Philosophy at the Arab University of Beiruth. In 1981 elected Provincial of Discalced Carmelites. On August 21, 1983 ordained Archbishop of Baghdad, Iraq. On July 30, 1999 appointed Vicar Apostolic of Beirut and Titular Archbishop of Arae in Numidia. Retired on August 2, 2016.

.

            contact

Georges Perron

Posted by Admin | CELRA | Monday 27 March 2017 9:23 am

Most Rev. Georges  Perron, O.F.M. Cap.

Bishop Emeritus of Djibouti

 

Born on January 12, 1925 in Chemillé, France; on September 8, 1945 professed in the Order of Friars Minor Capuchin. Ordained Priest OFM Cap on June 29, 1951.

On the 21 of November 1992 appointed Bishop of Djibouti and Ordained Bishop on March 14, 1993. Retired on March 13, 2001. Resides in France.

Armando Bortolaso, sdb

Posted by Admin | CELRA | Monday 27 March 2017 9:02 am

Bortolaso

Most Rev. Armando Bortolaso, S.D.B.

Titular Bishop of Raphanea

Vicar Apostolic Emeritus of Alep

 

Born on August 17, 1926 in Villaganzerla di Castegnero; on July 15,  1953 ordained Priest of Salesians of Saint John Bosco.

On  July 9, 1992 appointed Apostolic Vicar of Alep (Syria) and Titular Bishop of Raphanea; ordained Bishop on October 4, 1992. Retired on the 21 of November 2002. 

Posted by Admin | CELRA | Wednesday 22 March 2017 1:32 pm

 

Most Rev. César Essayan, O.F.M. Conv.

Titular Bishop of Mareotes (in Egypt)

Vicar Apostolic of Beirut (Lebanon)

 

Born on May 27, 1962 in Lebanon, entered Order of Friars Minor Conventual where solemnly professed on September 21, 1991. Ordained Priest OFM Conv. on April 17, 1993. Served as Custos OFM Conv. of the Orient and the Holy Land. On  August 2, 2016 was appointed Titular Bishop of Mareotes and Vicar Apostolic of Beirut (Lebanon). Consecrated Bishop on the 8th of October 2016 in Beirut.

 

Address:    Riad Elo-Solh Street
P.O.B. 11-4224
Beirut 1107-2160, Lebanon
Tel: +961 9 236 101
Fax: +961 9 236 102
contact
personal

 

Adel Zaki

Posted by Admin | CELRA | Friday 17 March 2017 12:43 pm

Zaki egypt

Most Rev. Adel Zaki Stafanos, OFM

Titular Bishop of Flumenzer

Vicar Apostolic of Alexandria of Egypt 

 

Born on Dec. 1, 1947 in Luqsor, Egypt. In 1959, he attended the Seraphic College of Assiut and in 1963 entered the seminary of the Friars Minor of Guizeh. There he began his novitiate on Sept. 30, 1968 and by October 1, 1969 was making simple profession. After obtaining a Bachelor Degree in Theology, he made his solemn profession on Sept. 10, 1972 and on Sept. 24 of that same year was ordained a priest in Cairo, Egypt. In 1973 he enrolled at the Jesuit University of St. Joseph in Beirut where he pursued a License in Dogmatic Theology. From 1975-1989 he was involved in pastoral ministry at the Parish of Assiut, El Tawirat, and Nag Hammadi, where he worked extensively with the youth and as a school director. Then from 1989 to 1998 he served as Minister Provincial after which in 1998 he became Pastor in Boulacco (Cairo) while serving as Secretary of the Assembly of Catholic Hierarchs in Egypt.

On September 1, 2009 was appointed Vicar Apostolic of Alexandria of Egypt and Titular Bishop of Flumenzer; ordained Bishop on October 31, 2009.

Address:     10 Sidi El-Metwalli Street
Alexandria, Egypt
Tel: +203 487 60 65
Fax: +203 487 81 69
for messages
                      Also:
Latin Bishopric
41 Baghdad Street
Heliopolis, Egypt
Tel: +202 415 90 37; 415 27 69
Fax: +202 418 68 58

 

Posted by Admin | CELRA | Friday 17 March 2017 12:40 pm

Bertin

Most Rev. Giorgio Bertin, O.F.M.

Bishop of Djibouti and

Apostolic Administrator of Mogadiscio

Born on 28 of December 1946 in Galzignano, Italy;  June 7,  1975  ordained Priest of Order of Friars Minor. Apostolic Administrator of Mogadiscio since 1990, in March 2001 he was appointed also Bishop of Djibouti; ordained Bishop on May 25, 2001.

 

Address:    P.O.B. 94
Djibouti, Rep. of Djibouti
Tel: +253 35 01 40
Fax: +253 35 48 31
for messages
  personal

 

Next Page »