Rt. Rev. Hanna Kaldani

Posted by Admin | ACOHL,CELRA,Latin Church | Friday 15 September 2017 8:05 am

.

Rt. Rev. Hanna Kaldani
Latin Patriarchal Vicar for Israel

Born in Karak, Jordan on January 22, 1955. Studied at the Seminary of Beit Jala, ordained priest on June 15, 1979 in Madaba (Jordan). Served at the parishes of Ramallah, Misdar, Abu Dhabi (as “donum fidei”), Fuheis and, since 2003, Marj Alhamam, and other chaplainces. Among other services, he has been Judge of the Ecclesiastical Latin Tribunal in Amman (1990-2011), General Director of the Latin Schools and General Secretary of the Christian Educational Institutions in Jordan (2001-2008), and played a role in inter-religious dialogue. 
On August 15, 2017 was appointed Latin Patriarchal Vicar for Israel and took office in Nazareth. He speaks Arabic, English, French and Italian.

 

Address:                                                                         Latin Quarter. Street 6191/3
(Near the Basilica of the Annunciation)
1610001 Nazareth
Tel: (04) 655 40 75
Fax: (04) 645 24 16
Mobile: 054 970 64 17 (secretary)
Email: latinvic@lpj.org
Email: hkl@lpj.org

Most Rev. Pierbattista Pizzaballa

Posted by Admin | ACOHL,CELRA,Latin Church | Tuesday 12 September 2017 9:48 am

Most Rev. Pierbattista Pizzaballa

Titular Archbishop of Verbe

Apostolic Administrator of the Latin Patriarchate of Jerusalem

Born in Cologno al Serio (Bergamo) on 21 April 1965. He entered the Franciscan Order in September 1984; made Solemn Profession on October 10, 1989 and was ordained Priest on September 15, 1990. In October 1990, he was transferred to the Holy Land,  was Vicar of the Latin Patriarch of Jerusalem for the pastoral care of Hebrew-speaking Catholics in Israel. He served as Custos of the Holy Land from 2004 to 2016. Since 2008, he has been a Consultor in the Commission for Relations with Judaism for the Pontifical Council for the Promotion of Unity among Christians.

He was appointed Apostolic Administrator sede vacante of the Latin Patriarchate of Jerusalem on June 24, 2016 until the appointment of a new Patriarch, and Titular Archbishop of Verbe, formally taking charge of the Latin Patriarchate on July 15, 2016. Ordained Archbishop on September 10, 2016 in Bergamo, Italy.

Address: Latin Patriarchate of Jerusalem
P.O.B. 14152
9114101 Jerusalem
Tel: (02) 628 23 23; 627 22 80
Fax: (02) 627 16 52
Mobile: 054 970 65 99
Email: pbp@lpj.org
Email: chancellery@lpj.org (Chancellor)
Email: secretary@lpj.org (Personal Secretary)

 

Caritas

Posted by jean-paul | ACOHL | Friday 7 July 2017 7:51 am

.

Caritas

( see Charitable and Humanitarian Organizations  )

 

Jerusalem: Acting General Director: Mr. George Handal
Jordan: Mr. Wa’el Suleiman
Cyprus: Most Rev.  Yousef  Soueif

Most Rev. Joseph Soueif

Posted by marc | ACOHL,Maronite Church | Tuesday 21 March 2017 11:03 am

youssef-soueif_01

Most Rev. Joseph Soueif

Archbishop of the Maronite Archdiocese of Cyprus

Born July 14, 1962 in Chekka, Lebanon; ordained Priest September 3, 1987; elected Maronite Archbishop of Cyprus October 28, 2008; ordained Bishop December 6, 2008.

Residence: 10 Karaiskakis Street
2012 Strovolos
1519 Nicosia, Cyprus
Tel: +357 (22) 42 79 66
Fax: (22) 31 49 19
send a message
direct

 

Most Rev. Yaser Al-Ayyash

Posted by marc | ACOHL | Tuesday 21 March 2017 10:36 am

.
Yaser-Al-Ayyash 

 
Most Rev. Yaser Al-Ayyash
.
Emeritus Archbishop of the Greek Melkite Catholic Archeparchy
of Petra and Philadelphia 
 
 

Born in Shatana, Irbid (Jordan), December 4, 1955; ordained Priest July 12, 1987 in Amman; appointed Archbishop of Petra and Philadelphia and Jordan June 26, 2007; ordained bishop in Amman October 13, 2007. Resigned April 14, 2015.

Mobile:+962 795 58 08 41

for messages

Most Rev. Boutros Mouallem

Posted by marc | ACOHL,Melkite Church Galilee | Tuesday 21 March 2017 9:47 am

yatcsy0b76

H.B. Michel Sabbah

Posted by marc | ACOHL,Latin Church | Tuesday 21 March 2017 6:59 am

.
Sabah_150x200

H.B.  Michel Sabbah

Patriarch Emeritus of Jerusalem for Latins

 Born in Nazareth, March 19, 1933.  Since the age of 10 studied at the Patriarchal Seminary in Beit Jala.

Ordained priest on June 28, 1955. After having served for more than 30 yeas in pastoral and educational fields, he was appointed, on December 11, 1987, Latin Patriarch of Jerusalem. Consecrated Bishop in Rome on January 6, 1988, he entered the patriarchal see on January 17, 1988. Retired on June 21, 2008.

 

Address: Mount of Olives
P.O.B. 95
9100002 Jerusalem
Tel: (02) 627 83 20
Fax: (02) 628 83 63
send a message

Most Rev. Georges Bacouni

Posted by Admin | ACOHL,Melkite Church Galilee | Monday 20 March 2017 10:55 am

Bacaouni

Most Rev. Georges Bacouni

Greek Melkite Archbishop of Akka

 

Born May 16, 1962 in Ain el-Roummaneh (Lebanon); ordained Priest July 30, 1995; confirmed Metropolitan of Tyr on November 27, 2005; confirmed Archbishop of Akka [San Giovanni d’Acri; Tolemaide] on June 21, 2014 ; installed on August 5, 2014.

 

Address:                    33 Hagefen Street
3505318 Haifa
Mailing address:                                    P.O.B. 9450
93109401 Haifa, Israel
Tel: (04) 850 81 05; 850 81 07
Fax: (04) 850 81 06
send email

 

Most Rev. Maroun Lahham

Posted by admin | ACOHL,CELRA,Latin Church | Friday 17 March 2017 9:38 am

.

vescovotunisi

Most Rev. Maroun Lahham

Emeritus Archbishop and Patriarchal Vicar  for Jordan

    

Born on July 20, 1948 in Irbed, Jordan, he was ordained Priest on June 24, 1972; appointed Bishop of Tunis on September 8, 2005 and consecrated Bishop on October 2, 2005; promoted to the title of the first Archbishop of Tunis on May 22, 2010. On January 19, 2012, he was transferred to Titular Bishopric of Madaba and appointed Auxiliary and Patriarchal Vicar for Jordan. Resigned on February 4, 2017. 

 .
Address: c/o Our Lady of Peace Centre
P.O.B. 851379
     11185 Amman, Jordan
.
Tel: +962 (06) 429 19 90/1
Fax: +962 (06) 429 19 92
.
for messages

 

 

Most Rev. William H. Shomali

Posted by marc | ACOHL,CELRA,Latin Church | Friday 17 March 2017 9:22 am

.

 20110915_024

Most Rev. William H. Shomali

Titular Bishop of Lydda

Auxiliary Bishop and Patriarchal Vicar for Jordan

Born on May 15, 1950 in Beit Sahour, Bethlehem province; ordained Priest on June 24, 1972; appointed Titular Bishop of Lydda and Patriarchal Vicar for Jerusalem and Palestine on April 7, 2010; and ordained Bishop on May 27, 2010 in Bethlehem. On February 4, 2017 nominated as Patriarchal Vicar for Jordan.

 .
Address: Latin Vicariate
     28 Princess Alia Street – Sweifieh
P.O.B. 851379
     11185 Amman, Jordan
 .
Tel: +962 (06) 592 95 46/7
Fax: +962 (06) 592 05 48
 .
for messages

« Previous PageNext Page »