H.B. Michel Sabbah

Posted by marc | ACOHL,Latin Church | Thursday 19 December 2019 9:59 am

.

H.B.  Michel Sabbah

Patriarch Emeritus of Jerusalem for Latins

 Born in Nazareth, March 19, 1933.  Since the age of 10 studied at the Patriarchal Seminary in Beit Jala.

Ordained priest on June 28, 1955. After having served for more than 30 yeas in pastoral and educational fields, he was appointed, on December 11, 1987, Latin Patriarch of Jerusalem. Consecrated Bishop in Rome on January 6, 1988, he entered the patriarchal see on January 17, 1988. Retired on June 21, 2008.

 

Address: Mount of Olives
P.O.B. 95
9100002 Jerusalem
Tel: (02) 627 83 20
Fax: (02) 628 83 63
Email: ms@lpj.org

Most Rev. Pierbattista Pizzaballa

Posted by Admin | ACOHL,CELRA,Latin Church | Thursday 19 December 2019 9:48 am

Most Rev. Pierbattista Pizzaballa, O.F.M.

Titular Archbishop of Verbe

Apostolic Administrator of the Patriarchate of Jerusalem for Latins

Born in Cologno al Serio (Bergamo) on 21 April 1965. He entered the Franciscan Order in September 1984; made Solemn Profession on October 10, 1989 and was ordained Priest on September 15, 1990. In October 1990, he was transferred to the Holy Land where he served as a Vicar of the Latin Patriarch of Jerusalem for the pastoral care of Hebrew-speaking Catholics in Israel. He has been Custos of the Holy Land from 2004 to 2016. Since 2008, he has been a Consultor in the Commission for Relations with Judaism for the Pontifical Council for the Promotion of Unity among Christians. He is a member of the Congregation for the Oriental Churches.

He was appointed Apostolic Administrator sede vacante of the Latin Patriarchal Diocese of Jerusalem on June 24, 2016 until the appointment of a new Patriarch, and Titular Archbishop of Verbe, formally taking charge of the Latin Patriarchate on July 15, 2016. Ordained Archbishop on September 10, 2016 in Bergamo, Italy.

Address: Latin Patriarchate of Jerusalem
P.O.B. 14152
9114101 Jerusalem
Tel: (02) 628 23 23
Fax: (02) 627 16 52
Email: chancellery@lpj.org (Chancellor)
Email: secretary@lpj.org (Personal Secretary)

 

His Beatitude Patriarch Fouad Twal

Posted by marc | ACOHL,Latin Church | Thursday 19 December 2019 9:16 am

 

His Beatitude Fouad Twal

Patriarch Emeritus of Jerusalem for Latins

Born in Madaba (Jordan) October 23, 1940; ordained Priest June 29, 1966; consecrated Bishop of Tunis July 22, 1992; appointed Archbishop Coadjutor of Jerusalem September 8, 2005; took possession of his see June 22, 2008.  Retired July 15, 2016.

 

 Address: c/o Our Lady of Peace Centre
     P.O.B. 851379
11185 Amman, Jordan
Tel: +962 (0)6 429 19 90/1
Fax: (06) 429 19 92
Email: fbt@lpj.org

 

Most Rev. Kamal-Hanna Bathish

Posted by marc | ACOHL,Latin Church | Thursday 19 December 2019 9:02 am

.

Most Rev. Kamal-Hanna Bathish

Tit. Bishop of Jericho

Emeritus Auxiliary Bishop and Latin Vicar General

 

Born on December 26, 1931, in Haifa. Ordained a priest on June 29, 1955. On April 29, 1993 appointed Auxiliar Bishop of Jerusalem and Titular Bishop of Aurusuliana (Tunisie); ordained Bishop on July 3, 1993. Appointed Titular Bishop of Jericho on October 29 1994. Retired on June 9, 2007

 

Address: Latin Patriarchate
P.O.B. 14151
9114101 Jerusalem
Tel: (02) 628 23 23 (ext. 190)
Fax: (02) 626 09 23
Email: kamal.123@lpj.org

Most Rev. Giacinto-Boulos Marcuzzo

Posted by marc | ACOHL,CELRA,Latin Church | Thursday 19 December 2019 8:56 am

.

Most Rev. Giacinto-Boulos Marcuzzo

Titular Bishop of Emmaus
Auxiliary Bishop and Patriarchal Vicar for Jerusalem and Palestine

Born on April 24, 1945 in San Polo di Piave, (TV), Italy; after completing his formation at the Seminary of Beit Jala was ordained Priest on June 22, 1969 in Jerusalem. Appointed Titular Bishop of Siminina on April 29, 1993 (then titular bishop of Emmaus from October 29, 1994) and ordained Bishop on July 3, 1993 in Jerusalem. After 24 years of service as a Patriarchal Vicar for Israel, on June 24, 2017 he was appointed General Vicar of  the LPJ and Patriarchal Vicar for Jerusalem and Palestine.

 

Address:
.
.
Latin Patriarchate
P.O.B. 14152
9114101 Jerusalem
Tel: (02) 628 23 23
Fax: (02) 627 41 33
Email: gbmarcuzzo@lpj.org

 

Most Rev. Selim Sayegh

Posted by marc | ACOHL,Latin Church | Thursday 19 December 2019 8:50 am

.

Most Rev. Selim Sayegh

Tit. Bishop of Acque di Proconsolare

Emeritus Patriarcal Vicar for Jordan

Born on April 15, 1935, in Rumaimin (Jordan). Ordained a priest on June 28, 1959. Appointed Titular Bishop of Acque di Proconsolare on November 26, 1981. Ordained Bishop on January 6, 1982, in Rome by His Holiness John Paul II. Retired January 19, 2012.

Address: c/o Our Lady of  Peace Center
P.O.B. 851379
11185 Amman, Jordan
Tel: (06) 429 19 90/1
Fax: (06) 429 19 92
Mobile: 079 683 88 38
Email (via): shawkib@hotmail.com

Rt. Rev. Hanna Kildani

Posted by Admin | ACOHL,CELRA,Latin Church | Thursday 19 December 2019 8:05 am

.

Rt. Rev. Hanna Kildani
Latin Patriarchal Vicar for Israel

Born in Karak, Jordan on January 22, 1955. Studied at the Seminary of Beit Jala, ordained priest on June 15, 1979 in Madaba (Jordan). Served at the parishes of Ramallah, Misdar, Abu Dhabi (as “donum fidei”), Fuheis and, since 2003, Marj Alhamam, and other chaplainces. Among other services, he has been Judge of the Ecclesiastical Latin Tribunal in Amman (1990-2011), General Director of the Latin Schools and General Secretary of the Christian Educational Institutions in Jordan (2001-2008), and played a role in inter-religious dialogue. 
On August 15, 2017 was appointed Latin Patriarchal Vicar for Israel and took office in Nazareth. He speaks Arabic, English, French and Italian.

 

Address:                                                                         Latin Quarter. Street 6191/3
(Near the Basilica of the Annunciation)
1610001 Nazareth
Tel: (04) 655 40 75
Fax: (04) 645 24 16
Mobile: 054 970 64 17 (secretary)
Email: hkl@lpj.org

Joseph-Jules Zerey

Posted by marc | ACOHL,Melkite Church,Melkite Church Jerusalem | Monday 9 December 2019 8:42 am

 Most Rev. Joseph-Jules Zerey

Titular Archbishop of Damiata

Emeritus General Patriarchal Vicar of the Greek Melkite Catholic Patriarchate of Jerusalem

Born in Alexandria, Egypt on June 9, 1941; ordained Priest on May 5, 1967 and bishop on November 9, 2001; appointed  General Patriarchal Vicar in Jerusalem in 2008. Retired on February 9, 2018.

Address:

Greek Melkite Catholic Patriarchate
P.O.B. 14130
9114101 Jerusalem (Old City)

Tel: (02) 628 20 23
Fax: (02) 628 66 52

Email (via): gcpfoyer@bezeqint.net

Most Rev. Yaser Al-Ayyash

Posted by marc | ACOHL | Monday 9 December 2019 8:36 am

.
 

 
Most Rev. Yaser Al-Ayyash
.
General Patriarchal Vicar of the Greek Melkite Catholic Patriarchate of Jerusalem 
 
 

Born in Shatana, Irbid (Jordan), December 4, 1955; ordained Priest July 12, 1987 in Amman; appointed Archbishop of Petra and Philadelphia and Jordan June 26, 2007; ordained bishop in Amman October 13, 2007. Resigned April 14, 2015. On February 9, 2018 elected Patriarchal Vicar of Jerusalem.

Address:

Greek Melkite Catholic Patriarchate
P.O.B. 14130
9114101 Jerusalem (Old City)

Tel: (02) 628 20 23
Fax: (02) 628 66 52

Email: fryaser@yahoo.com

 

Patriarchal Vicars

Posted by Admin | ACOHL,CELRA,Latin Church | Monday 25 November 2019 10:38 am

.

Patriarchal Vicars

 

For Jerusalem and Palestine, & Vicar General

 

 

 

Most Rev. Giacinto-Boulos Marcuzzo


For Jordan 

 

 

 

   Most Rev. William H. Shomali 

 


For Israel

     Rt. Rev. Hanna Kildani


For Cyprus

 

 

 

 

    Rt. Rev. Jerzy Kraj, O.F.M.


For Saint James Vicariate  &

for the Vicariate for Migrants and Asylum Seekers in Israel

    Rt. Rev. Rafic Nahra  


 

Next Page »